Yeni Normalleşme Sürecinde Kafe ve Restoranların Durumu

Kovid-19 Salgınından sonra virüsün yayılma hızını azaltmak amacıyla kapatılan kafe, restoran ve pastane gibi işletmeler 1 Haziran 202o tarihi itibariyle yeniden açılmaya başladı. Açılan bu işletmelerde de bir dizi kurallara uyma zorunluluğu getirildi.

Cafe ve restoranlara gelen müşterilerin özellikle doğrudan teması en aza indirmeleri ve sosyal mesafe kurallarına uymaları zorunlu hale geldi. Masalara el dezenfektanları koyan işletmeler gelen ziyaretçilerin ateşlerini de ölçüyorlar.

Sosyal mesafeyi en aza indirmek için masalarda birer sandalye aralıkla servis açılıyor. Ziyaretçilerin de yemeklerini yiyip içeceklerini içtikten sonra çok fazla mekanda kalmadan ayrılmaları öneriliyor. Ayrıca misafirlerin maske takması da yine zorunlu.

Doğrudan teması en aza indirmek için de masalara eskiden koyulan tuzluk, biberlik, ketçap, mayonez gibi ürünler tek kullanımlık halde servis ediliyor. Böylece misafirler başkalarının kullandığı malzemelere dokunmmamış oluyor. 

Bir diğer önemli husus ise masalarda bulununa menüler. Kağıt veya kartona basılan bu menüler de artık masalardan kaldırılıyor. Elden ele gezen bu menülerin yerini dijital menüler alıyor. Masalara koyulan küçük kare kodlar (qr code) sayesinde misafirler kendi telefonlarından bu kodları okutuyor ve işletmenin menüsüne ulaşıyor. Böylece başkalarının dokunduğu menülere dokunmak zorunda kalmıyorlar. Ayrıca menüyü kendi telefonundan rahatça inceleyen misafirlerle garsonlar arasındaki iletişim de en aza indirilmiş oluyor. 

Dijital menülerin çeşitleri hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Dijital menülere geçiş sürecin de biz de cafe restoran ve pub gibi işletmelere destek olmak amacıyla üretilen menu Luka projesi de bu tür işletmelere hızlı kalıcı ve uygun maliyetli bir çözüm üretiyor.