Karekod QR Code Menu Nedir?

Kare Kod (QR Code) Menü Nedir?

"Karekod (QR Code) Menu, restoran ve cafelerin baskılı menulerini dijital ortama taşıyan sistemin genel adıdır."

Restoran ve cafeler, mevcut baskılı menülerinin baskı maliyetleri, güncelleme sorunu, vb birçok nedenden dolayı dijital ortama taşırlar. Müşterileri akıllı telefonlarıdan masalardaki kare kodları okutarak işletmenin linkinden menüye ulaşır. Böylelikle hem işletme rahatlıkla menü üzerinde güncelleme yapabilir hem de müşteri garsondan menü istemek zorunda kalmaz.

Kare Kod Menü Sistemi Çeşitleri

Restoran, cafe ve pubların son zamanlarda sıklıkla kullandıkları kare kod menü sistemi bir kaç değişik yolla yapılabilir. Genellikle kare kodu müşterinin okutup buradan işletmenin menüsüne doğrundan ulaşmayı amaçlasa da bazı uygulamalarla müşteri memnuniyet anketi, ürün puanlama veya hediye ürün gibi seçeneklerle de genişletilebilir.

Genel anlamda  3 ana grupta kategorize edebiliriz.

1- Kare Kodu Okutunca İşletmenin PDF menü dökümanına yönlendiren sistemler

Bu sistemlerde işletme google drive yandex veya dropbox gibi döküman yükleme alanlarına ya da mevcut yerel veya web sunucusuna basklı menüsünün pdf halini yükler. Oluşturduğu bu PDF linkini de karekod haline dönüştürerek masalara koyar. Müşteriler masaya geldiklerinde telefon kameralarından veya QR Code uygulamlarından bu kare kodu okutur ve PDF menüye erişim sağlar. Bu yöntem birçok cafenin ve restoranın kullandığı en basit yoldur. Fakat bu karekod menü sistemi pdf dosyasının güncellemesinin zorluğu ve istatistik anlamında işletmeye bir değer katmadığından maliyet açısından uygun olsa da dijital ortama geçme konusunda işletmeleri pek tatmin edici değildir. Bir diğer sorun ise cep telefonu ekranından baskılı menünün PDF halinin zor okunması ve müşteriye iyi bir deneyim yaşatmamasıdır. Müşteri baskılı menüde aradığı ürünü daha rahat bulabilirken küçük bir telefon ekranından büyüterek ürünleri incelemesi zor olacaktır.

2- Kare Kodla Bir Uygulamaya Yönlendirme

Bu kare kod menü sisteminde ziyaretçi kare kodu okutunca işletmenin appstore ve android marketteki uygulamasına gider. Ziyaretçi bu uygulamayı indirir ve işletmenin menüsüne ulaşır. Uygulama kullanan işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli kısım yönlendirilecek cihazın türüne göre yönlendirme yapılmasıdır. Eğer mğüşteri iphone kullanıyorsa appstore a samsung gibi android tabanlı bir işletim sistemi kullanıyorsa android markete yönlendirilmelidir. Aksi takdirde müşteri uygulamayı indiremez.

Uygulama maliyetlerinin yüksekliği ve her müşterinin telefonuna uygulama indirmek istememesinden dolayı bu yol pek kullanılmaz. Fakat müşteri sadakati ve bildirim desteği gibi artılarının olduğu da unutulmamalıdır.

3- Kare Kodla Bir Web Arayüzüne Yönlendirme

Müşterilerin harici bir program indirmesine gerek olmadan çalışan bu yöntem en çok tercih edilen kare kodla çalışan dijital menü sistemidir.Web arayüzüne yönlendirme sisteminde de işletme web tabanlı bir sistem satın alır veya kiralar ve ürünlerini görselleri ve fiyatlarıyla bu alana yükler. Müşteri masalarda bulunan QR Code kare kodları okutarak işletmenin web arayüzüne erişim sağlar. Bu arayüzden de işletmenin ürrünlerini inceleyebilir.

Bu sistemi alacak cafe ve restoranların dikkat etmesi gereken en önemli nokta arayüzün tüm cihazlarda düzgün çalışması ve mobile özel tasarlanmış olmasıdır. Çünkü mevcut bir web sitesi alt yapısına göre hazırlanan ve böyle çalışan ve sadece responsive yapılan arayüzler hem hantal hem de kullanışlı olmayabilir.

Kare kod dijital menü sisteminde olması Mutlaka olması gereken önemli maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Mutlaka kolay düzenlenebilir bir yönetim arayüzüne sahip olmalıdır
  • Misafirlerin ziyaret ettiği ön arayüz mobil cihazlar için özel tasarlanmalı ve hızlı çalışmalıdır
  • Ürünler için mutlaka kategori sistemi olmalıdır. (Hamburgerler Pizzalar, İçecekler v.b)
  • Fazla ürün grubu olan web siteler için alt kategori sistemi olması gerekir
  • Ürün görselleri ekranlara göre otomatik optimize edilmelidir.
  • Kullanıcı arayüzünde mutlaka bir arama kutucuğu olmalı ve ziyaretçi bu kutucuktan aradığı ürüne kolaylıkla erişebilmelidir.
  • Ürünlerin ve menülerin içeriğinin yazılabilmeli müşterinin garsona sorabileceği muhtemel sorular bu alanlarda yer almalıdır.
  • Eğer yapılabiliyorsa ürünlerin farklı seçeneklerinin de (acılı,acısız vb.) olduğu seçenekler ziyaretçiye gösterilebilmelidir.
  • Panelden kare kod QR Code oluşturulabilmelidir.